původ potravin

Certifikace našich produktů

U výrobků, jejichž suroviny mají významné environmentální nebo sociální dopady, označujeme nad rámec legislativy jejich původ prostřednictvím loga certifikační organizace. To zaručuje, že tyto suroviny byly získány udržitelným způsobem při dodržení sociálních a environmentálních standardů. Pro udržitelné získávání těchto surovin jsme definovali konkrétní cíle do budoucna. V roce 2018 jsme měli stanovené cíle pro palmový olej, kávu, čaj, kakao, vejce, ryby a výrobky z ryb a korýšů, koncem obchodního roku 2018 jsme je rozšířili na výrobky živočišného původu, květiny a výrobky obsahující celulózu.

V našem sortimentu najdete produkty s označením: MSC, Dolphin Safe, Fairtrade, Rainforest Alliance, FSC, ASC, C2C, GOTS, RSPO, OEKO-TEX, EcoVero nebo evropské BIO logo.

EU BIO

EU Bio

Evropské BIO logo, které je jednotné pro všechny země EU, ujišťuje o kvalitách potravin a nápojů, které jsou v souladu s Nařízením EU o ekologickém zemědělství. To znamená, že výrobky s tímto označením neobsahují geneticky modifikované organismy, zvýrazňovače chuti a také umělá aromata a barviva. Při produkci nesmějí být použity žádné syntetické přípravky na ochranu rostlin ani snadno rozpustná minerální hnojiva. Vedle loga najdete na obalu také číselný kód kontrolní organizace s údaji o původu.

SAFE

Společnost Lidl patří k prvním a nejdéle aktivním podporovatelům a členům mezinárodního kontrolního programu Dolphin Safe, čímž se podílíme na ochraně delfínů a jiných mořských živočichů, které jsou lovem tuňáků ohrožené. Tuto certifikaci najdete na našich výrobcích s tuňákem.

fairtrade

Fairtrade a cocoa program

Zboží označené touto certifikací znamená výrobu s ohledem na životní prostředí. Zároveň poskytuje pěstitelům a pracovníkům ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky spravedlivější obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv a možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. V našem sortimentu najdete s touto certifikací zmrzlinu, nákupní látkové tašky a většinu našich čokolád.

MSC

MSC

Tento certifikát definuje normu zohledňující princip ochrany životního prostředí, na základě které je možné nezávislé vyhodnocení rybáren kdekoliv na světě. V případě, že jsou principy normy splněny, smějí být výrobky označeny modrou pečetí s logem MSC. Pro naše zákazníky máme připravenu nabídku hluboce zmražených produktů, chlazených výrobků nebo konzerv s certifikátem MSC.

ASC

ASC

Jedná se o certifikát, který v dodavatelském řetězci znamená dohledatelnost původu a kvality mořských ryb. Certifikát můžou získat výrobci v oblasti aquakultury, zpracovatelé mořských plodů, maloobchodníci a provozovatelé veřejného stravování. Certifikát prokazuje, že jeho nositel je zodpovědným producentem potravin z mořských ryb.

Safe

RSPO

Značka RSPO ( Roundtable on Sustainable Palm Oil), jejímž cílem je dodržování udržitelného hospodaření s palmovým olejem, podporuje udržitelné metody pěstování olejných palem. Pro dosažení certifikátu je třeba splnit kritéria ekologického a sociálního charakteru. Zahrnuje to mimo jiné respektování základních práv zemědělců a pracovníků v místech produkce a také podmínku vyloučení chráněných oblastí z pěstování olejných palem pro získávání palmového oleje.

Rainforest

Rainforest

Certifikace Rainforest Alliance znamená, že produkt (nebo jednu z jeho přísad) vyrobili zemědělci, lesníci nebo společnosti, které společně vytvářejí svět, kde lidé a příroda fungují ve vzájemné harmonii. V našem sortimentu můžete pod tímto logem najít kakao, kávu, čaj, ořechy, bylinky a koření, banány či jiné ovoce a zeleninu nebo kokosový a palmový olej.

oeko-tex

OEKO-TEX

Jedná se o  mezinárodní testovací a certifikační systém pro textilie, vyráběné pouze ze zdravotně nezávadných materiálů. Pouze výrobky, u kterých jsou všechny komponenty textilu v souladu s požadavky Öko-Tex, mohou nést toto označení. V našem sortimentu je to například veškeré oblečení pro děti, které je tak vhodné i pro citlivou pokožku.

RSPO

ecovero

Nákupem zboží s tímto certifikátem máte jistotu, že je vyrobeno z pravých vláken ECOVERO ™ Viscose. Toto označení, se kterým se můžete setkat u některého našeho oblečení, zaručuje původ viskózových vláken z udržitelného dřeva a buničiny s malým dopadem na životní prostředí. Vlákna LENZING ™ ECOVERO ™ jsou zároveň certifikována s ekoznačkou EU, protože splňují vysoké ekologické standardy po celou dobu jejich životnosti: od těžby surovin po výrobu, distribuci a likvidaci.

GOTS

GOTS

Jedná se o celosvětově vedoucí standard zpracování textilií z ekologicky vyrobených přírodních vláken. Definuje ekologicko-technické požadavky v rámci celého výrobního řetězce textilu a současně vyžaduje dodržování sociálních standardů. Jedná se o vysoce kvalitní bavlnu z ekologického hospodářství bez použití pesticidů. Pro přirozený pocit z nošení nejsou používána chemická hnojiva. S touto certifikací byly vyrobeny i zaměstnanecké uniformy.

FSC

FSC

Tímto logem jsou označeny pouze výrobky z certifikovaných lesů. Zákazník tak má záruku, že daný výrobek splňuje přísné ekologické normy, pochází z environmentálně vhodných, společensky přínosných a ekonomicky životaschopných produkcí. Logo FSC najdete na našem dřevěném spotřebním zboží, ale také na obalech našich džusů.