REset plastic

Naše strategie pro užívání plastových obalů

Naší strategií v oblasti snižování spotřeby plastů, která je součástí obchodní skupiny Schwarz s názvem REset Plastic, je hledat cesty pro další využití plastových obalů, tzv.: Cirkulární ekonomika a investování do nových technologií k ochraně životního prostředí.

První krůčky v redukci plastů

ovosáčy

Nabízíme permanentní sáčky

V našich prodejnách jsou k dispozici permanentní sáčky na ovoce i pečivo pro opakované použití.

snižujeme plasty

Měníme obaly

Používáme čím dál tím méně plastu. Opatřeními, která jsme doposud provedli, uspoříme stovky tun plastu ročně.

třídíme odpad

Podporujeme cirkulární ekonomiku

Zhruba 76 % obalových materiálů z celkového provozního odpadu, jež tvoří směsný odpad, předáváme k recyklaci a dalšímu využití. 

kelímky

Kelímky na více použití

 

I Vy můžete přispět k redukci plastů a kávu z kávomatu si připravit v našich prodejnách do vlastního hrnku. Snížíte tím množství odpadu. Od konce roku 2018 umožňujeme zákazníkům i zaměstnancům prodejen, logistických center a centrály používat kelímky na opakované použití (neboli vlastních hrnků) v našich kávomatech.

 

Odpovídáme na Vaše časté dotazy

Snížení množství plastů u výrobků našich vlastních značek je naším dlouhodobým cílem:

  • v roce 2019 jsme vyřadili z nabídky všechny jednorázové plastové výrobky (tyčinky do uší, brčka atd.)
  • do roku 2025 snížíme množství plastů používané u zboží našich vlastních značek o 20 %
  • do roku 2025 budou obaly u výrobků našich vlastních značek recyklovatelné

Na snížení množství plastů intenzivně spolupracujeme s našimi dodavateli a společně hledáme možnosti, kde a jaké množství plastů lze ušetřit, aby přitom tento krok nebyl na úkor kvality.

Zároveň hledáme cesty pro využití obalového materiálu tak, aby našel další využití. Proto chceme postupně používat pouze obaly z recyklovatelného materiálu.

V případě ovoce a zeleniny řešíme vždy dilema, zda zabalit produkt do ochranného obalu, nebo plýtvat potravinami. Naše zkušenost je taková, že díky tenkému plastovému sáčku plody chráníme při transportu proti vnějším vlivům a také tím prodloužujeme životnost daného produktu dokonce třikrát, čímž zamezujeme plýtvání potravinami*. Obal je přitom z velmi tenkého plastu, který je recyklovatelný.

*potravinový odpad u těchto druhů zeleniny jsme díky tomuto obalu téměř eliminovali