plasty

Redukujeme plasty

REset plastic

Naše strategie pro užívání plastových obalů

Naší strategií v oblasti snižování spotřeby plastů, která je součástí obchodní skupiny Schwarz s názvem REset Plastic, je hledat cesty pro další využití plastových obalů, tzv.: Cirkulární ekonomika a investování do nových technologií k ochraně životního prostředí.

První krůčky v redukci plastů

ovosáčy

Nabízíme permanentní sáčky

V našich prodejnách jsou k dispozici permanentní sáčky na ovoce i pečivo pro opakované použití.

snižujeme plasty

Měníme obaly

Používáme čím dál tím méně plastu. Opatřeními, která jsme doposud provedli, uspoříme stovky tun plastu ročně.

třídíme odpad

Podporujeme cirkulární ekonomiku

Zhruba 76 % obalových materiálů z celkového provozního odpadu, jež tvoří směsný odpad, předáváme k recyklaci a dalšímu využití. 

Dokonalejší obaly

U obalů našich výrobků postupně zmenšujeme nebo ztenčujeme stěny a kde je to možné, přidáváme do nich recyklované plasty, jako tzv. rPET. 50 % rPETU obsahují například kávové nápoje značky Milbona, z 25% rPETu jsou složeny 1,5l lahve pramenité vody Saguaro. Vylepšeny jsou také PET lahve na mléko pod naší značkou Pilos. Tím ušetříme přes 41 tun plastu ročně.

Čisticí prostředky W5 v nových lahvích

Lahve vybraných čisticích prostředků naší privátní značky W5 jsou vyrobeny ze 100% recyklátu a mají i velmi dobré následné recyklační vlastnosti. Každoročně tento krok ušetří velké množství plastu a ve srovnání s výrobou prvotního plastu se sníží také emise CO2 a to až o 90 %.

Míň plastu v obalech uzenin

Upravili jsme obaly svých uzenin a ztenčili fólie, čímž ušetříme přibližně 200 tun plastů ročně.

Úspora až 800 tun plastu ročně

U nealkoholických nápojů našich značek Saguaro, Freeway a Naturis jsme od roku 2018 ušetřili 800 tun plastu ročně, což zhruba odpovídá váze 133 slonů afrických! Abychom toho dosáhli, snížili jsme hmotnost fólie, snížili výšku víčka, zúžili etikety a plasty šetříme i díky speciálnímu ergonomickému tvaru lahví. Ty navíc obsahují 25 % recyklovaného PETu.

Žádné igelitové tašky

První krok v redukci plastů jsme učinili již v roce 2017, kdy jsme jako první přestali nabízet jednorázové igelitové tašky. Ty jsme zcela nahradili ekologičtějšími variantami v podobě plně recyklovatelných papírových a permanentních tašek a také bavlněné tašky s certifikátem Fairtrade, který dokládá původ použité bavlny.

Změnili jsme obal

Obalovaný eidam Culinea u nás nyní najdete v papírovém balení namísto plastové vaničky. Předpokládaná celková úspora tímto krokem je více než 7 tun plastu za rok.

Odstranili jsme plastové víčko

Z jogurtových smoothie Pilos jsme odstranili horní plastové víčko, díky čemuž ušetříme 1,8 tun plastu ročně! 

Bez plastové lžičky

Z kelímku naší jahodové dřeně Ballino jsme odstranili plastovou lžičku, díky čemuž ušetříme 1,6 tun plastu ročně.

Menší obal nikoliv obsah

Zmenšili jsme obaly sušených plodů značky Alesto, nikoliv však gramáž plodů. Ročně tak ušetříme až 6 tun plastu.

Užší fóliový rukáv

Zmenšili jsme fóliový rukáv na našem acidofilním a kefírovém mléku. Díky tomuto kroku ušetříme přes 11 tun plastu ročně.

Těsnější obal

Zmenšili jsme obal hranolek naší privátní značky u obsahu 1000g i 2500g. Díky tomuto kroku ušetříme ročně 1,86 tun plastu.

kelímky

Kelímky na více použití

 

I Vy můžete přispět k redukci plastů a kávu z kávomatu si připravit v našich prodejnách do vlastního hrnku. Snížíte tím množství odpadu. Od konce roku 2018 umožňujeme zákazníkům i zaměstnancům prodejen, logistických center a centrály používat v našich kávomatech kelímky na opakované použití (neboli vlastní hrnky).

 

Odpovídáme na Vaše časté dotazy

Snížení množství plastů u výrobků našich vlastních značek je naším dlouhodobým cílem:

  • v roce 2019 jsme vyřadili z nabídky všechny jednorázové plastové výrobky (tyčinky do uší, brčka atd.)
  • do roku 2025 snížíme množství plastů používané u zboží našich vlastních značek o 20 %
  • do roku 2025 budou obaly u výrobků našich vlastních značek recyklovatelné

Na snížení množství plastů intenzivně spolupracujeme s našimi dodavateli a společně hledáme možnosti, kde a jaké množství plastů lze ušetřit, aby přitom tento krok nebyl na úkor kvality.

Zároveň hledáme cesty pro využití obalového materiálu tak, aby našel další využití. Proto chceme postupně používat pouze obaly z recyklovatelného materiálu.

V případě ovoce a zeleniny řešíme vždy dilema, zda zabalit produkt do ochranného obalu, nebo plýtvat potravinami. Naše zkušenost je taková, že díky tenkému plastovému sáčku plody chráníme při transportu proti vnějším vlivům a také tím prodloužujeme životnost daného produktu dokonce třikrát, čímž zamezujeme plýtvání potravinami*. Obal je přitom z velmi tenkého plastu, který je recyklovatelný.

*potravinový odpad u těchto druhů zeleniny jsme díky tomuto obalu téměř eliminovali