Way To Go

Way To Go

Uvádíme na trh férovou čokoládu Way To Go

waytogo

Lidl velmi usiluje o rozšiřování nabídky produktů vlastních značek, jejichž suroviny pocházejí z udržitelných zdrojů. Jsme proto velmi pyšní na naši čokoládu, kterou uvádíme na trh pod názvem “Way To Go“. Kakao v ní obsažené pochází výhradně z udržitelného pěstování v Ghaně.

Lidl využívá pro své výrobky kakao z certifikované produkce pro celou řadu vlastních značek již od roku 2016. Kromě certifikací UTZ či Rainforest Alliance se jedná také o certifikaci Fairtrade, kterou můžete vidět na našich čokoládách, tyčinkách, čokoládových figurkách a dalších. S čokoládou „Way To Go“ se ale posouváme o další velký krok dál.

 S „Way To Go“ je Lidl prvním diskontním řetězcem, který se zasazuje o překlenutí rozdílu mezi základní mzdou malých pěstitelů a příjmem umožňujícím normální existenci. Zemědělci kakaa tak nyní těží z každé zakoupené čokolády „Way To Go“ ve formě bonusového programu pro další vzdělávání. Tím se účinně přispívá k rozvoji pracovních podmínek při pěstování kakaa a nepřímo k ochraně životního prostředí.

Prémie pro pěstitele kakaa

"Way To Go" není jen lahodná čokoláda se slaným karamelem. Pro tuto čokoládu Lidl získává 100% udržitelné kakao z malé farmářské asociace Kuapa Kokoo z Ghany a z jejího prodeje mají zemědělci přímo prospěch ve formě prémiového programu od Fairtrade i od Lidlu. Na jedné straně zemědělci dostávají peněžní bonus Fairtrade, protože se zavázali pěstovat kakao v souladu s pokyny programu Fairtrade. Na straně druhé Lidl platí těmto drobným farmářům pevnou prémii - tzv.: „prémii pro zlepšení příjmů“ za každou prodanou čokoládu.

Tyto prémie se ovšem nevyplácejí v hotovosti. K dosažení dlouhodobého prospěchu jsou místo toho drobní zemědělci profesionálně školeni, aby uměli optimalizovat své metody pěstování a sklizně. Naučí se účinnější a šetrnější formy  pěstování kakaa, například nové techniky stříhání a stříkání. To nejen že umožňuje pěstitelům kakaa zvýšit jejich výnosy z kakaa, a tím zlepšit jejich příjmovou situaci, ale také tím přispívají k ochraně životního prostředí na jejich farmách. Zemědělcům také pomáháme pěstovat další rostliny, např. rýži, či je učíme vyrábět med a mýdlo s cílem získat další obchodní znalosti. Díky těmto dovednostem pak mají další zdroje příjmů a stávají se tak méně závislými na kolísajících cenách surovin. Navíc to má pozitivní vedlejší účinek na životní prostředí: Rozmanitější zemědělství odlehčuje půdu v pěstebních oblastech a zvyšuje biologickou rozmanitost.