Pomoc pro autistická dvojčátka

Tentokrát jsme ze sbírky Srdce dětem pomohli rodině tříletých dvojčat Ley a Olívie. Na krásných princeznách na první pohled nic nepoznáte. Možná se zdají trochu méně komunikativní, zamyšlené, zabrané do svého vlastního světa. Všechny komplikace, které přináší autistický svět dvou dětí najednou se odkrývá postupně v rozhovoru s jejich trpělivými rodiči.

10.08.2023 | Praha

Předání šeku ze sbírky Srdce dětem

Když se Lea a Olívie narodily jako jednovaječná dvojčata, byli rodiče nesmírně šťastní. Přibližně do jednoho roku si rodiče mysleli, že jsou nejen krásné, ale taky naprosto zdravé. Byly veselé, usměvavé, hrály si spolu a měly zájem o všechno kolem sebe. Po jednom roce se rázem všechno změnilo. Holčičky se uzavřely samy do sebe. Vůbec jim nevadilo, když je hlídal někdo jiný než maminka či tatínek, když se jeden z nich vrátil, neprojevovaly žádnou radost, nevyhledávaly kontakt ani mezi sebou.

Jak říká tatínek, zcela u nich vymizel krásný, zvonivý smích. V osmnácti měsících šli rodiče s Leou a Olívii k pediatričce na prohlídku. Ta je nechala vyplnil dotazník pro záchyt poruchy autistického spektra u batolat a ten dopadl velmi špatně. Dětská lékařka mamince sdělila, že může jít o poruchu autistického spektra nebo o nějakou jinou diagnózu. To byl pro oba rodiče šok, i když samozřejmě tušili, že je něco špatně. Okolí je sice uklidňovalo, že holčičky jsou ještě malé, že z toho vyrostou, ale rodiče nechtěli na nic čekat a rozhodli se, že vyhledají nějakou odbornou pomoc. Bylo jim jasné, že čím dříve se s batolaty, která projevují známky autismu, začne pracovat, tím je větší naděje na zmírnění onemocnění. V tom nejlepším případě podle odborníků je dokonce i šance na úplné vystoupení z autistického spektra.

Rodiče nakonec našli pomoc v Centru terapie autismu, kde dostali řadu doporučení. Ta doporučení byla hlavně pro ně, ne pro dvojčátka. Hlavně se dozvěděli, že nesmějí na své dcery tlačit, že mají po nich všechno opakovat, tzv. zrcadlit a taky pořádně „jásat“, když se jim něco podaří. A výrazně je za všechno chválit. V případě, že se jim něco stane, třeba, když upadnou, pak je mají co nejlaskavějším hlasem konejšit. A tak co nejčastěji všichni společně jásají a chlácholí a doufají, že se jim podaří progres projevů autismu alespoň zmírnit. Nyní jim v jejich boji trochu pomohl odlehčovací pobyt v řecké Velice, kam všichni na 14 dní díky sbírce Srdce dětem vyrazili. Na návštěvu se k nám připojila i sympatická mladá herečka a zpěvačka Anna Julie Slováčková se svou fenkou Jindřiškou.

Kontakt

Iveta Barabášová
media@lidl.cz

Kategorie


Sdílet

Další zprávy