Pomoc pro Rozárku s těžkým postižením mozku

Ze sbírky Srdce dětem jsme tentokrát pomohli rodině malé Rozárky, která trpí postižením mozku, zvaném cystická periventrikulární leukomalacie. U Rozárky došlo k tomuto postižení kvůli předčasnému narození. Projevuje se v bílé kůře mozkové jako malé cysty, díky nimž dochází k přerušení spojů do šedé kůry mozkové.

09.10.2023 | Praha

Peníze ze sbírky pomohou malé Rozárce

Rozárka se narodila v sedmém měsíci těhotenství. Její rodiče už mají dvě starší děti. Obě se narodily takto předčasně a obě jsou v podstatě zdravé. Takové štěstí malá Rozárka ale neměla. Zpočátku se zdálo, že i ona bude zdravá, ale ve třech týdnech byla na kontrolním ultrazvuku a Rozárce byla diagnostikována právě cystická periventrikulární leukomalacie. Lékaři rodinu připravovali na to, že Rozárka bude ležák. Představa, že mohou mít doma holčičku, která bude jenom bezvládně ležet, byla pro celou rodinu zoufalá.

Proto s ní maminka začala pravidelně cvičit, protože naprosto nechtěla připustit, že by její holčička skutečně jenom ležela a skoro je nevnímala. Kromě cvičení dojíždí maminka s Rozárkou na rehabilitace, ergoterapie, hipoterapie i na logopedii. Prostě ze všech sil se snaží, aby holčička toho dokázala stále víc a víc. A opravdu se jí to daří. Díky pravidelnému cvičení se Rozárka dokáže otočit, umí se plazit nebo s oporou posadit. S maminkou trénují jemnou motoriku, takže pravou rukou zvládne házet kostkou nebo přesouvat předměty. Ale tu levou musí ještě hodně trénovat. Prostě má před sebou hodně práce.

Rozárka mluví, všem kolem sebe rozumí, poznává sourozence, ví, co se po ní chce. Je to prostě chytrá holčička, která dělá velké pokroky. Nikdo z lékařů, kteří ji krátce po narození viděli, by nevěřil, že může být tak moc šikovná. Rodině jsme ze sbírky Srdce dětem pokryli náklady na Feldenkreisovu metodu, která na základě jednoduchých a opakovaných cvičebních pohybů stimuluje lidský nervový systém ke změně řízení pohybu. Jedná se o proces učení se z vlastního těla, jak se pohybovat a žít s vynaložením nezbytně nutné funkční energie. Tuto zajímavou metodu bohužel zdravotní pojišťovny nehradí.

Na návštěvu u Rozárky s námi přijela mladá herečka Michaela Pecháčková, známá ze seriálů Ordinace v růžové zahradě nebo Modrý kód a nyní aktuálně hraje jednu z hlavních rolí v seriálu ZOO.

Na otázku, zda si dokáže představit, že by ji potkal stejný osud jako maminku Rozárky nám, odpověděla:

„Myslím, že na tohle asi nemůže být připravený nikdo, každý si podle mě přeje, aby se mu narodilo zdravé dítě a tohle musí být velký šok. Samozřejmě, že bych to dítě milovala, nedokážu vůbec říct, co by se mi všechno dělo v hlavě, ale obdiv všem rodičům, protože tohle není vůbec lehké, velký obdiv za tu péči, za ten čas, za tu energii, za tu lásku, kterou Rozárce její rodiče dávají.“

A je pravda, že se veškerá péče a obrovská láska všech členů rodiny malé Rozárky všem obrovsky vrací. Rozárka je krásná, usměvavá holčička, která má téměř neustále úsměv na tváři. Je to sluníčko celé rodiny. A všichni věří, že jednou udělá své první krůčky.

Kontakt

Lidl ČR
media@lidl.cz

Kategorie


Sdílet

Další zprávy