Sbírka Srdce dětem pomohla rodině malého Lexíka

Mají za sebou dva nejnáročnější roky v životě. Malý Lexík prošel náročnou léčbou akutní lymfoblastické leukémie. Rodina zažila okamžiky zoufalství i naděje. Lexík v léčbě trpěl nechutenstvím, pak zase nekontrolovaným hladem, dvakrát jeho tělo zachvátila sepse a kvůli výkyvům nálad a agresivitě musel brát antidepresiva. Teď po chemoterapiích a roční udržovací léčbě si rodina konečně může vydechnout a doufat, že tento příběh bude mít dobrý konec.

01.09.2023 | Praha

Předání šeku malému Lexíkovi

Více než rok vypadal Lexík jako úplně zdravý chlapeček. Vyrůstal v milující rodině, společně se svou psí kamarádkou a taky s kočičí smečkou. V šestnácti měsících z ničeho nic měl několik týdnů zvýšenou teplotu. Maminka s ním pravidelně chodila k dětské doktorce, která ji uklidňovala, že nejde o nic vážného, že jde jenom o dětskou virózu nebo, že jejímu synovi rostou zuby a k tomu zvýšená teplota přece patří. Jenže teplota stále neklesala, a tak maminka znovu navštívila dětskou doktorku. Místo ní byl v ordinaci zastupující doktor.

Ten si maminku vyslechl, poslal ji ihned na odběr krve a zjistil, že Lexík má nízkou hladinu hemoglobinu. Po dalších vyšetřeních si rodiče vyslechli smutnou diagnózu – malý Lexík má akutní lymfoblastickou leukémii. Rodičům bylo jasné, že nejde o žádnou banální chřipku, že chlapečkova léčba bude dlouhá a jim nezbývá než doufat, že se úplně vyléčí. Maminka s Lexíkem musela zůstat deset dnů v motolské nemocnici, kde udělali veškerá potřebná vyšetření a zahájili chemoterapie. Bylo to těžké pro celou rodinu.

Maminka se v nemocnici tajně vybrečela v koupelně, aby před svým synem mohla být statečná. Po dlouhých deseti dnech mohl Lexík s maminkou domů a na chemoterapie docházeli ambulantně. Kvůli snížené imunitě se dneska musí chlapeček vyhýbat infekcím, které jsou pro něho velmi nebezpečné. Když onemocní, okamžitě i s běžnou virózou skončí na antibiotikách. Lexík se musí vyhnout všemu, kde by mohly být bakterie, dokonce nesmí ani zmrzlinu nebo jídlo z restaurace.

Jediné, co lékaři chlapečkovi nezakázali, jsou domácí zvířata, proto si mohla rodina nechat jak pejska, tak kočičky. A za to jsou všichni nesmírně vděčni, protože domácí mazlíci jsou členy jejich rodiny a všem přinášejí domácí pohodu.

Lexík sice ukončil intenzivní chemoterapie i roční udržovací léčbu, čekají ho ale pravidelné kontroly krve a jeho rodiče se strachu o jeho život asi nikdy nezbaví.

Na návštěvě nás doprovodil herec Marek Němec, který nám řekl: „Viděl jsem vitální dítě, které chce žít, které neřeší, co bylo. Vidím rodiče, kteří se pomalu smiřují s tím, co se stalo a jsou šťastní, že to má dobrý konec. Vidím silné lidi, kteří možná nebyli předtím tak silní nebyli a tohle je to velmi zocelilo. Pokud tohle má být nějaký vedlejší produkt těch útrap, tak zaplať pán Bůh za to.“

Kontakt

Iveta Barabášová
media@lidl.cz

Kategorie


Sdílet

Další zprávy