Osm a půl miliardy korun. To je bilance českého vývozu prostřednictvím Lidlu v roce 2019

České výrobky jsou v zahraničí čím dál populárnější. S Lidlem v roce 2019 vyvezlo své potraviny a drogistické zboží 168 výrobců do 25 zemí Evropy a USA za 8,5 miliardy korun. To je meziroční nárůst o téměř 33 %.

17.02.2020 12:00:00 | Praha

Export

S českými výrobky se zákazníci Lidlu setkávají v zahraničí už řadu let. Množství výrobků však stále roste, přičemž loňský rok byl s odstupem rekordní. V celkem 26 zemích mohli koupit výrobky od 168 výrobců, což je o 18 více než v roce 2018. Rekordní však byl nárůst finančního objemu. Hodnota vyvezeného zboží stoupla z 6,4 miliard v roce 2018 na loňských 8,5 miliardy korun.  To svědčí o enormním nárůstu obliby české kvality. 

Do TOP 10 potravinářů podle objemu vyvezeného zboží patří již tradičně Mlékárna Pragolaktos, LE & CO – Ing. Lenc, Krahulík – Masozávod Krahulčí, Delimax, Veseta, La Lorraine, Mlékárna Čejetičky,  Hortim-International a Alimpex – Maso. Největším vývozcem je ale už podruhé v řadě výrobce hygienických prostředků, společnost Drylock Technologies s.r.o., která pod značkou Lupilu vyváží především dětské pleny. V TOP 10 je však ještě jeden nováček z oblasti drogistického zboží – společnost Personna International CZ, která vyrábí ruční holicí strojky. 

„Export v hodnotě 8,5 miliardy korun a především jeho meziroční nárůst o celou třetinu je v extrémní konkurenci výrobců z dvaceti devíti zemí enormní úspěch pro české potravináře i výrobce drogistického zboží. Potvrzuje se tak kvalita našich výrobků,”  hodnotí vývoj Michal Farník, jednatel společnosti Lidl Česká republika, pod jehož vedením Lidl export českých výrobků zajišťuje. 

Do TOP 3 odběratelských zemí podle objemu vyvezeného zboží patří již tradičně Slovensko a Polsko, na třetí místo se však loni vyhoupla Velká Británie, která dovoz českého zboží více než zdvojnásobila. Mezi prvními deseti destinacemi jsou dále Maďarsko, Rumunsko, Chorvatsko, Litva, Slovinsko, Irsko a Řecko. Mezi země, které objem dováženého zboží z České republiky více než zdvojnásobily, patří kromě Velké Británie i Irsko, Dánsko, Švédsko, Srbsko, Itálie i USA.

Možnost vyvážet své zboží s Lidlem přitom mají všichni dodavatelé.  Základní podmínkou je schopnost dlouhodobě splňovat vysoké nároky v oblasti kvality, které má ale Lidl nastaveny úplně stejně i pro české prodejny a bez rozdílu pro všechny dodavatele. Dalším kritériem je  pak schopnost dodávat požadovaný objem zboží i do dalších zemí.  Vstup na zahraniční trh je jednodušší v tom, že výrobce nemusí  hledat partnery pro prodej nebo investovat do  marketingu v dané zemi.  Jednoduchá je i logistika - výrobce zboží doveze pouze do jednoho centralniho skladu a dalsi dopravu už kompletně zajišťuje Lidl. 
 

Kontakt

Tomáš Myler
media@lidl.cz
tel.: 725 933 089

Kategorie


Sdílet

Další zprávy