Tašky plné ovoce a zeleniny

NA OMEZENÍ PLÝTVÁNÍ POTRAVINAMI PRACUJEME UŽ PŘI OBJEDNÁVÁNÍ ZBOŽÍ

Food waste neboli plýtvání jídlem je celosvětový problém, který se musí začít co nejdříve řešit. A kdo by k tomu mohl přispět, jsou obchodní řetězce. Společnost Lidl se dlouhodobě snaží minimalizovat množství potravinových přebytků. Prodejny využívají systém denních objednávek založených na principu data trvanlivosti jednotlivých produktů. Sledují minimální dobu spotřeby a v dostatečném předstihu reagují snížením prodejní ceny. V návaznosti na odprodeje tak řídíme optimální zásoby pro jednotlivé položky v prodejnách, a přitom jsme schopni zákazníkovi nabídnout čerstvé zboží. Stejný princip využíváme i pro ovoce a zeleninu, pečivo a maso, čímž znatelně eliminujeme potravinový odpad.

S LIDLEM ŠETŘÍME JÍDLEM V PRODEJNÁCH

Stojan s taškami s ovocem a zeleninou

Ve všech prodejnách Lidl najdete v blízkosti pekárny speciální stojany s taškami plnými ovoce a zeleniny. Za jednotnou cenu 25 Kč získáte 3 kg různorodého ovoce a zeleniny. Obsah tašek tvoří nepoškozené kusy například s protrženou síťkou či obalem nebo ovoce a zeleninu z větších balení, kde byl špatný třeba jen jeden kus. Tašky nahradily původní bedýnky, kterých se v roce 2022 prodalo cca 1 600 000 kusů. Podařilo se tak zachránit zhruba 4 800 tun ovoce a zeleniny. Oproti bedýnkám mají tašky zásadní výhodu. Jsou praktičtější a bez problémů si je mohou zakoupit také zákazníci, kteří do prodejny nepřijeli autem.

Projekt s Lidlem šetříme jídlem zahrnuje také další sortimentní skupiny. Ve speciálních slevových koutcích bude možné nalézt například chlazené výrobky se slevou 70 %. Týká se to všech chlazených výrobků napříč sortimentem, které jsou zdravotně nezávadné, ale blíží se datum jejich spotřeby. To stejné bude platit pro maso a ryby. Změny zaměřené na omezení plýtvání potravinami se týkají také sortimentu pečiva. Již nyní mají zákazníci možnost zakoupit chléb z předešlého dne se slevou 70 %. V dohledné době pak projekt doplní další pečivo, na které se bude také vztahovat 70% sleva a bude umístěno ve stejném stojanu jako tašky s ovocem a zeleninou. Připravené sáčky budou vždy obsahovat několik kusů stejného druhu nebaleného pečiva a zákazníci je budou moci nakoupit do poledne následujícího dne.

NEPRODEJNÉ POTRAVINY A DROGERIE

želva pojídající ovoce

Neprodejné potraviny podle zákona o potravinách předáváme potravinovým bankám, se kterými celoročně spolupracujeme. Jde o zboží s chybějící nebo poškozenou etiketou, s poškozeným obalem nebo neúplnými informacemi na etiketě, které si zástupci potravinových bank vyzvedávají z logistických center dle potřeby cca na týdenní bázi. V roce 2021 jsme potravinovým bankám předali zhruba 200 tun potravin, nejčastěji se jednalo o sladkosti, kondenzovaná nebo trvanlivá mléka, müsli, sirupy, konzervy apod. V roce 2022 věnovala naše společnost potravinovým bankám 283 tun potravin.

Spolupráci jsme navázali také s dalšími organizacemi. Například se ZOO Jihlava, kam měsíčně předáváme cca 4,5 tun ovoce a zeleniny, čímž zoologická zahrada ušetří až 1,2 mil. Kč ročně. V rámci projektů oddělení logistiky spolupracujeme také s domovem seniorů Dřevčický Park, kterému předáváme neprodejné drogistické zboží: produkty s lehce poškozeným obalem či utrženou etiketou, například toaletní papír nebo prací prášek. Podpora pak putuje také do zvířecích útulků „Pes v nouzi“ a „Andělé tlapek“, kterým poskytujeme krmiva pro psy a kočky, která jsou vzhledem k poškozeným obalům rovněž neprodejná. Ovoce, zeleninu a pečivo, které už nesplňují nároky na kvalitu a čerstvost, pak předáváme k dalšímu využití do bioplynových stanic.

VĚDĚLI JSTE, ŽE...

Každý Čech v průměru vyhodí 57 kg jídla ročně.

Typická česká domácnost by omezením plýtvání mohla ušetřit až 8 000 Kč ročně.

Tipy, jak s Lidlem šetřit jídlem

Omezte zbytečné plýtvání potravinami už u sebe doma. Máme pro vás celou řadu tipů jak na to!

Jak dlouho vydrží maso?

Uchovávat maso v lednici a v mrazáku prodlouží jeho životnost. Ale pozor, ta rozhodně není neomezená! Pokud tápete, jak dlouho který druh masa v chladu a mrazu vydrží, určitě oceníte náš tahák, který jsme dali dohromady s odborníky z VŠCHT.

Nezapomeňte, že vše záleží na způsobu úpravy, případně receptuře hotového pokrmu. Hodnoty uvedené v tabulce vychází z předpokladu dokonalého tepelného opracování a/nebo řádného vychlazení/zmrazení.

V lednici by nemělo docházet ke kolísání teplot, v mrazáku zase počítejte s oxidací, která masu mění barvu, texturu i chuť. Ta souvisí s tukem v mase obsaženým, přičemž obecně lze říct, že čím tučnější maso, tím kratší trvanlivost. Proto syrové kuřecí vydrží v mrazáku až o 8 měsíců déle než vepřové.

Domácí bujon ze zbytků zeleniny

Nespotřebovali jste kus zeleniny, máte kopu slupek, nebo už zelenina u vás v lednici má to nejčerstvější za sebou? Nic nevyhazujte a udělejte si v pár snadných krocích základ na polévku, který pak můžete používat až další tři měsíce.

Očištěnou zeleninu, včetně slupek, pokrájejte. Hodí se kořenová zelenina, cibule, česnek, zázvor, bylinky, houby, pórek či třeba květák.

Směs rozmixujte a zvažte. Přidejte sůl o množství 20 % váhy směsi a dobře smíchejte.

Stěrkou v tenké vrstvě rozetřete na pečicí papír.

Sušte na 80°C asi 2-3 hodiny. Nechte pootevřená dvířka a občas promíchejte. Směs je hotová, když je zcela suchá.

Vše ještě jednou rozmixujte a zavřete do vzduchotěsné nádoby.

Při vaření pak na 500 ml vody použijte cca 2 lžičky směsi.

Tip: Dobré je využít zbytkové teplo z jiného pečení nebo použít sušičku na ovoce.

Jak dát správně jídlo k ledu?

Jeden z nejlepších způsobů, jak neplýtvat jídlem, děláme asi všichni. ZAMRAZOVÁNÍ! Dobře poslouží, když potřebujeme uskladnit maso, uchovat si letní úrodu na chladné měsíce, připravit si zásoby hotových jídel na dny, kdy nebudeme moct vařit, nebo prostě nakoupíme suroviny v takovém množství, které nejsme schopni sníst. Zkrátka mrazák je po ruce vždy, když chceme odložit datum spotřeby.

I přesto, že zamrazování není žádná raketová věda, je dobré následovat pár pravidel, které celý proces usnadní a zefektivní. Tak schválně, dodržujete je všechny?

PŘÍPRAVA:

❄ Nezamrazujte nic, co je ještě teplé, vše nechte dobře vychladnout.

❄ Ideálně zamrazujte jednotlivé nebo menší porce, ať si usnadníte dávkování při rozmrazování.

❄ Z dóz či sáčků je vždy dobré dostat co nejvíc vzduchu. Skvělá pro tyto účely je vakuovačka, která prodlouží životnost, a navíc skladování potravin v zavakuovaném stavu ušetří v mrazáku spoustu místa.

❄ Potraviny předtím dobře zabalte a viditelně popište i s datem zamrazení.

V MRAZÁKU:

❄ Nejlepší je zmrazit potraviny co nejrychleji a na co nejnižší teplotu. Pokud má vaše mraznička funkci rychlého mrazení, určitě ji využijte.

❄ Není od věci si udělat seznam zamrazených potravin a ten mít v kuchyni pořád na očích.

❄ Nově zamrazené potraviny dávejte v mrazáku dospodu, ať máte po ruce ty, které musíte upotřebit dřív.

ROZMRAZOVÁNÍ:

❄ Nezpracované suroviny nenechávejte v mrazáku déle než rok, hotová jídla by se vám tam neměla zabydlet déle než tři měsíce.

❄ Čím více času procesu rozmrazování věnujete, tím lepší strukturu bude jídlo mít. Ideálně rozmrazujte v lednici, pokud máte méně času, tak ve studené vodě (nikdy ne v teplé). V mikrovlnné troubě pouze v případech krajní nouze.

❄ Syrové maso a ryby rozmrazujte na mřížce – aby nezačalo „plavat“.

A CO SE K ZAMRAZOVÁNÍ NEHODÍ?

❌ cokoliv v konzervě

❌ vejce

❌ tučné věci – smetana a šlehačka (neplatí pro omáčky), majonéza, jogurt, ořechy, káva…, protože ztrácí svou chuť a aroma

❌ zelenina a ovoce s vysokým podílem vody – meloun, okurka, salát nebo ředkvičky

Kam s XXL jogurtem?

Nakupujete rádi v našem XXL týdnu? A umíte XXL výrobky i beze zbytku zužitkovat, nebo vám to často nevyjde a přistihnete se, že část vyhodíte? Typickým příkladem může být bílý jogurt v kilovém balení – spotřebovat ho celý a včas bývá oříšek i pro čtyřčlennou rodinu.

Díky našim tipům ale i tento velký kyblík jogurtu zmizí dřív, než byste řekli Milbona. Tak ho schválně zkuste přidat třeba do:

⭐ salátové zálivky

⭐ ovesné kaše

⭐ grilovací marinády

⭐ polévky místo smetany

⭐ ovocného nanuku

⭐ tzatziki (Tip: Ještě lépe bude oblíbený řecký okurkový salát chutnat podle receptu šéfkuchaře Kuchyně Lidlu Romana Pauluse!)

Vyznáte se v označení trvanlivosti?

Na první pohled to vypadá jako pouhé datum na obalu, ale pokaždé znamená něco jiného. Některé potraviny totiž nemusíte po uplynutí tohoto data vyhazovat! Zkrátka rozlišovat mezi datem spotřeby a minimální trvanlivostí vám může ušetřit spoustu jídla a peněz. Stačí si zapamatovat jednoduchou poučku a k posuzování kvality jídla přistupovat s rozumem.

Potraviny po datu spotřeby by se neměly konzumovat. Jsou to potraviny, které jsou čerstvé a jejich trvanlivost poměrně krátká. Jedná se například o sýry, maso, ryby, mléčné výrobky atp. Po uplynutí doby spotřeby můžou představovat zdravotní riziko, proto je snězte nebo zamrazte včas!

Potraviny s prošlou minimální trvanlivostí bývají v pořádku, protože mají delší životnost a nekazí se tak rychle. Jedná se například o těstoviny, piva, konzervy, sušenky či zavařeniny… Vždy ale radši zkontrolujte, zda není porušený obal a svými smysly si ověřte správnou konzistenci, vůni a chuť produktu.

Týdenní menu šetří peníze, jídlo i nervy

Týdenní menu šetří peníze, jídlo i nervy

Udělat si plán toho, co budete v následujícím týdnu vařit, má plno benefitů. Protože ve chvíli, kdy máte plán, kupujete suroviny jen podle něj a nenaplníte lednici impulzivními nákupy, které pak nestačíte zužitkovat a vyhodíte je.

Tady najdete přehlednou šablonu týdenního menu i s nákupním seznamem, takže od teď už bude příprava plánu úplná hračka. Stačí si dokument uložit a vytisknout, a pak už jen vyplnit podle sebe.

A co se při plánování může hodit?

- Menu plánujte den před nákupem. Projděte své domácí zásoby a koukněte do našeho letáku pro super slevy!

- Při plánování berte v potaz rodinný program, např. odjezd na chatu.

- Pravidelně zkoušejte nové recepty - inspiraci na osvěžení menu vždy najdete na kuchynelidlu.cz

- Využijte své suroviny na maximum. Například celé kuře vám dá maso i kosti na vývar na další den.

- Máte doma víc kuchařů? Připište k jídlu, kdo ho má na starost.

- Dobře poslouží i volnější verze bez dnů v týdnu. Naplánujte si jen jednotlivá jídla a rozhodujte se podle nálady.

Umíte třídit bioodpad?

Používáte popelnice na bioodpad? Skvěle, snižujete tak objem směsného komunálního odpadu až o 30 % a pomáháte vyrábět kompost, který je kvalitním organickým hnojivem.

Někdy ale bývá matoucí, co do kontejnerů na bioodpad patří, a co nikoliv:

✅ ANO: Zbytky ovoce a zeleniny, slupky, košťály, tráva, listí, drobné větve, zbytky rostlin, kůra, seno, sláma, štěpka, piliny, popel ze dřeva, hlína z květináčů.

❌ NE: Zbytky potravin živočišného původu – maso, kosti, kůže, ani vaječné skořápky. Dále pak oleje a tuky, exkrementy, jednorázové pleny a sáčky (ani ty kompostovatelné), sáčky z vysavačů, popel z uhlí a cigaret.

⚠ POZOR: Každá obec může mít rozsah pro třídění bioodpadů nastaven jiným způsobem. Je proto nutné řídit se pokyny pro třídění odpadů v místě bydliště. Ověřte si je!

Jak správně skladovat brambory?

Po internetu koluje řada zaručených rad o tom, jak skladovat brambory. Posvítili jsme si na to a zjistili, co je opravdu správně. Tak schválně, jak to děláte vy?

SPOLU S JABLKY

Byť vám někdo může tvrdit opak, jablka držte od brambor dál. Uvolňují totiž etylen, který urychluje zrání. A naopak jablka pak kvůli společnému skladování budou chutnat bramborově.

DOHROMADY S CIBULÍ

Házíte brambory s cibulí do jedné přihrádky? I cibule uvolňují etylen. Brambory tak v jejich blízkosti začnou předčasně klíčit a zrát. A naopak i mírně načaté brambory pak snadno zkazí dobrou cibuli.

V LEDNIČCE

Chlad je žádoucí, ale když je ho moc, škrob se v bramborách mění na cukr. Výsledkem jsou tmavé a nasládlé brambory, které nechutnají dobře.

TAK CO JE TEDY DOBŘE?

Brambory ocení chlad, sucho a tmu. Nejlíp uděláte, když je budete skladovat v otevřeném papírovém sáčku na temném chladném místě tak, aby k nim mohl proudit vzduch.

Bedýnky jsou teď tašky! A navíc rozšiřujeme zlevněný sortiment

Lidl bedýnky jste si rychle oblíbili. Jejich obsah tvoří nepoškozené kusy například s protrženou síťkou či obalem nebo ovoce a zelenina z větších balení, kde byl špatný třeba jen jeden kus. Jenom za minulý rok se jich prodalo přibližně 1,6 milionu, což odpovídá zhruba 4 800 tunám zachráněného ovoce a zeleniny. A od teď budeme šetřit ještě víc a plýtvat ještě míň, protože přichází několik změn!

Z bedýnek se stávají praktičtější papírové tašky, s nimiž se lépe manipuluje a bez problémů si je mohou koupit i ti zákazníci, kteří do prodejny nepřijeli autem. Tašky teď nehledejte za pokladnami jako dřív, ale přímo na prodejní ploše – stojan s nimi najdete v blízkosti pekárny. Princip ale zůstává stejný za 25 Kč dostanete 3 kg různorodého ovoce a zeleniny.

Další velkou novinkou je, že ve speciálních slevových koutcích najdete chlazené výrobky, maso a ryby se slevou 70 %. Jedná se o všechny chlazené výrobky napříč naším sortimentem, které jsou zdravotně nezávadné, ale blíží se datum jejich spotřeby.

Změny zaměřené na omezení plýtvání potravinami se týkají také sortimentu pečiva. Již nyní máte možnost zakoupit chléb z předešlého dne se slevou 70 %. Od května 2023 přibyde další pečivo, na které se bude také vztahovat 70% sleva a bude umístěno ve stejném stojanu jako tašky s ovocem a zeleninou. Připravené sáčky budou vždy obsahovat několik kusů stejného druhu nebaleného pečiva a budete si je moci nakoupit do poledne následujícího dne.

Čistič z citrusové kůry a octa

Vyrobit ekologický čistič je jednodušší, než si myslíte. Přitom má řadu výhod, protože stojí zlomek toho, co přípravky z obchodu, a je účinný i bez zbytečné chemie škodící našemu tělu i životnímu prostředí. A navíc jde udělat ze surovin, které máme běžně doma.

Stačí následovat pět jednoduchých kroků:

1. do sklenice dejte, co vám zbylo z citronů a pomerančů

2. zalijte ideálně bílým octem (citrusy ponořte, ale od okraje nechte cca 1 cm)

3. přidejte pár snítek rozmarýnu pro krásnou vůni

4. aspoň týden nechte louhovat

5. přeceďte do láhve s rozprašovačem

A může se jít uklízet! Takovýto čistič se hodí zejména na dřevo (včetně krájecích prkýnek), sklo, nerez, odtoky nebo vnitřky spotřebičů. Pozor jen u mramoru a jiných kamenných povrchů – ocet je kyselý a mohl by při dlouhodobém používání tyto povrchy poškodit.

Jak skladovat exotické ovoce?

Načasujte si před Vánoci nákup exotického ovoce. Tak, abyste nemuseli nic zbytečně vyhazovat.

Lednice, která šetří jídlo a peníze

  • Naplňte ji na 70 %
  • Žádné horké jídlo
  • Odmrazujte
  • Pravidelně čistěte

Jak dlouho vydrží zásoby na vánoční pečení

 pšeničná mouka hladkásůlcukrprášek do pečivakakaosušené droždí (v lednici)
ROZBALENÉ8 měsícůmin. 5 letmin. 5 let6 měsíců1 rok4 měsíce
NEROZBALENÉ2 rokymin. 5 letmin. 5 let18 měsíců3 rokymax. 1 rok

TIP: Poznamenejte si datum otevření na sáček nebo krabičku, do které surovinu přesypáváte. Ve vzduchotěsné krabičce vydrží vše déle.

Co využít do vývaru

Do vývaru můžete přidat i zeleninu, kterou nezužitkujete v kuchyni. Kromě tradičních surovin například zbytky pórku, květáku, cibule nebo mrkve.

Jak na čerstvé citrony

Taky se vám občas zkazí citrony dřív, než je stihnete použít? Přitom stačí jednoduchý trik, který prodlouží jejich životnost až na 4 týdny. A navíc to zvládnete jedna dvě… tři. Očistěte citrony, ponořte je do vody a dejte do ledničky.

Provoňte si celou kuchyň

Voňavé suroviny zalijte vodou, aby byly jen těsně ponořené, a nechte bublat na mírném ohni pod bodem varu.

A jako bonus můžete přidat kousek větvičky z vánočního stromku.

Tvořítka nejsou jen na led

Tvořítka na led pomůžou s prodloužením životnosti některých surovin i s jejich dávkováním. Podívejte se na několik našich tipů a přiobjednejte si zásoby tvořítek z Lidl shopu.

• Citronová šťáva přijde vhod do limonád i do jídel. Nezapomeňte zamrazit také kůru, bude se hodit při pečení.

• Bílé víno z nedopité láhve využijete třeba do základu na risotto.

• Bylinkové pesto si zamrazíte po jednotlivých porcích a nemusíte rozmrazovat množství, které nesníte.

Jak číst obaly

Mnoho lidí neví, že data uvedená na obalu se liší a znamenají trochu něco jiného.

Pokud je produkt označen „Spotřebujte do“, neměli byste ho po uplynutí této doby konzumovat, protože může představovat zdravotní riziko. Jedná se například o mléčné produkty, chlazené maso, ryby nebo výrobky studené kuchyně.

Naopak potraviny s prošlou minimální trvanlivostí můžete většinou po kontrole neporušenosti obalu a kvality sníst a pravděpodobně nepoznáte rozdíl. Zapojte svůj zrak, čich i chuť a hned budete vědět, zda třeba sušenky, těstoviny, zavařeniny nebo pivo můžete zkonzumovat.

Někde datum trvanlivosti ani spotřeby nenajdeme. Třeba u ovoce a zeleniny, kde zkázu poznáme na první pohled, anebo u silného alkoholu, který se nekazí vůbec.

Porcování kuřete doma je levnější

Koupit celé kuře a naporcovat ho doma vyjde levněji, než kupovat jednotlivé díly zvlášť. Zužitkujete přitom i kosti z pečeného kuřete. Můžete z nich udělat silný, dobrý vývar.

SKROMNĚ A SKVĚLE

Uvítali byste názornou ukázku toho, jak v kuchyni opravdu zužitkovat vše a beze zbytku? Nechte se inspirovat naší Kuchyní Lidlu, kde se formou videa naučíte vykostit kuře, připravit pořádný vývar i to, jak zužitkovat zeleninové natě.

Chybět nebudou ani skvělé recepty, které zvládnete i s omezeným rozpočtem.

Další projekty