Nejpopulárnější stálice v Lidlu? Banán

Nejoblíbenějším ovocem u zákazníků Lidlu je banán. Jinak tomu není ani v letošním roce 2021, který je zároveň Mezinárodním rokem ovoce a zeleniny. V Lidlu zákazníci seženou přes 160 druhů ovoce a zeleniny, nechybí ani plodiny v bio kvalitě či vařené podobě. Neprodejné kusy pak dělají radost například zvířatům v Zoologické zahradě Jihlava.

28.07.2021 12:00:00 | Praha

Banány

Zájem zákazníků o čerstvé ovoce a zeleninu se odvíjí podle sezóny, celoročně jsou však nejpopulárnější banány. V aktuálním teplejším počasí však roste zájem také o melouny, broskve a meruňky, z bobulovin pak o borůvky, maliny či jahody. Mezi zeleninou s označením bio jsou nejpopulárnější okurky, rajčata a mrkev, z bio ovoce jsou to banány a citrony.

„Aktuálně máme v nabídce přes 160 druhů ovoce a zeleniny, přičemž platí, že nabídku obměňujeme tak, aby pro naše zákazníky byla atraktivní,“ upřesňuje mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler.

V nabídce nechybí ani zelenina ve vařené podobě jako například kukuřice či červená řepa. Takto upravenou zeleninu vyhledávají zákazníci především kvůli delší trvanlivosti, která se pohybuje v řádu měsíců.

Podstatnou část samozřejmě tvoří plodiny od českých dodavatelů, od nichž zboží odebíráme, dokud je dané ovoce či zelenina v ČR dostupné a v dostatečném množství. Podíl českého sortimentu je aktuálně kolem 40 %, přičemž počet českých dodavatelů je větší než těch zahraničních.

Přestože je nejpopulárnějším tropickým ovocem banán, roste také obliba další tropické plodiny – ananasu. Každý banán či ananas, nabízený v Lidlu, pochází z udržitelné farmy s certifikátem Rainforest Alliance.

„Zatímco banány dovážíme z více zemí, jako je Kostarika, Ekvádor, Panama či Kolumbie, ananasy rostou na pěti plantážích v Kostarice, ze kterých jsou dodávány výhradně do Lidlu,“ vyjmenovává Tomáš Myler.

Platí přitom přísná kritéria na jejich zralost, obsah cukru i barvu dužiny. Ananasy se proto sklízejí po uplynutí přesně dané doby pěstování a do Evropy doputují lodí z Kostariky zhruba za 17 dnů plody připravené k jídlu. Po sklizni jsou pak ananasová pole do hloubky přeorávána tak, aby byli odstraněni veškeří hmyzí škůdci.

Přísné požadavky na své dodavatele Lidl klade i v oblasti používání pesticidů – prostředků na ochranu rostlin a pro posklizňovou úpravu.

„Limitní hodnoty Lidlu pro pesticidy u ovoce a zeleniny proto tolerují rezidua účinné látky pouze v koncentracích nanejvýš jedné třetiny maximálních obsahů daných zákonem,“ popisuje Tomáš Myler.

Suma procentuálního využití zákonem daného maximálního obsahu všech reziduí účinných látek činí maximálně 80 %.  Počet prokázaných reziduí účinné látky je zde omezen na maximálně pět látek. Tyto nároky daleko přesahují zákonné předpisy a přispívají ke snižování používání pesticidů a zároveň určují standardy v této oblasti.

„Na vysokou kvalitu se tak zákazníci mohou spolehnout také u plodin, které nenesou označení bio,“ doplňuje Tomáš Myler.

Důraz je ovšem kladen i na udržitelnost přímo při nákupu. Zákazníci mohou využít sáčky k opakovanému použití, které nabízíme od začátku minulého roku jako alternativu k mikrotenovým sáčkům. V nabídce jsou v balení po dvou kusech za 19,90 Kč. Jejich nabídka je jedním z kroků v rámci naší celofiremní strategie Reset Plastic, která je zaměřená na redukci množství plastů u výrobků našich privátních značek. V jejich zavádění hrál roli také fakt, že jen v roce 2019 se v našich prodejnách spotřebovalo více než čtvrt miliardy mikrotenových sáčků. Sáčky k opakovanému použití jsou tak alternativou pro ty zákazníky, kteří jednorázové sáčky nechtějí využívat, a našly si proto rychle své odběratele.

Čerstvost a kvalita ovoce a zeleniny se v Lidlu kontroluje v logistických skladech i přímo v prodejnách, kde mají tuto náplň práce manažeři čerstvosti. Ti několikrát denně čerstvost kontrolují a neprodejné kusy vyřadí z prodeje.

„I toto ovoce a zelenina však mají další využití, například v Zoologické zahradě Jihlava, kam dvakrát týdně putují dvě palety odepsaných plodin,“ prozrazuje Tomáš Myler.

Na malinách si tak pochutnává medvěd malajský, žirafa síťovaná pak na mrkvi či jablcích.

Kontakt

Iveta Barabášová
media@lidl.cz

Kategorie


Sdílet

Další zprávy